Sklepy internetowe zmieniają podejście do zakupów

Sklepy internetoweZanim podejmujemy decyzję o zakupie, nawet jeśli kupujemy tradycyjnie (czyli w sklepach stacjonarnych), coraz częściej szukamy w Internecie rekomendacji o produktach. Ponadto, online porównujemy ceny oraz produkty, więc śmiało można powiedzieć, że wirtualny świat to nasze podstawowe źródło informacji o produktach i producentach.

Pamiętajmy o tym, że osoby, które zamierzają kupić produkt offline, często widząc, że w sieci mogą dostać go znacząco dla nich taniej (ten sam, czyli tak samo wartościowy), ostatecznie zdarza się, że decydują się zamówić go przez Internet ? przez sklepy internetowe, czy aukcje.

Pamiętaj o klientach szukających towaru

Zacznijmy od tego, że to właśnie my, czyli sprzedający, musimy wyciągnąć wnioski z tego, że ludzie w poszukują w Internecie rekomendacji o produktach, porównują, a w oparciu o zebrane informacje podejmują często decyzję o zakupie (w zależności od tego, co przeczytają) i kierować naszymi działaniami promocyjnymi w sposób, dzięki któremu trafią do nas.

Pierwsza rzecz to określenie tego, jakich słów używają, żeby odnaleźć produkty z naszej oferty. Jeżeli będziemy wiedzieli, co wpisuje w wyszukiwarkę użytkownik chcący odnaleźć produkt z naszego sklepu, będzie możliwe zoptymalizowanie serwisu pod kątem wyszukiwarek (czyli m. in. poprawę treści na stronie, opisów produktów).

Nie bój się pytań

Ponadto, musimy odpowiadać na pytania, jakie zadają ludzie, gdy chcą znaleźć informacje o produktach. Odpowiedzi na te pytania rozwieją wątpliwości i pomogą w podjęciu decyzji, a najlepiej dla nas, gdyby ta decyzja oznaczała zakup, oczywiście zakup przez nasze sklepy internetowe. To właśnie my musimy rozwiać ostateczne wątpliwości klientów, natomiast możemy robić to na witrynie oraz na zewnętrznych serwisach, na których wykazujemy się aktywnością, czyli na blogach, forach, a także na społecznościach, na których prowadzimy konta. Warto też wykazywać się aktywnością na serwisach związanych tematycznie z naszą działalnością (na zasadzie publikowania artykułów, specjalistycznych porad, o ile administratorzy dają taką możliwość).

Przekonaj do zakupu przez sklepy internetowe

Aby przekonać klienta, który miał zamiar kupić przez tradycyjny sklep, do tego, że lepszą opcją jest kupienie przez sklepy internetowe, musimy dać mu coś więcej, niż dostanie offline. Nie chodzi tu oczywiście o dawanie mu prezentów do każdego zakupu, ale chodzi o to, że klient musi mieć wrażenie, że podejmując decyzję o zakupie w Internecie, wybiera lepiej. Z jednej strony przekonująca może być niższa cena, ale także większa dostępność produktu, który offline jest trudno dostępny, czy czas realizacji całego procesu zakupu (np. produkt na zamówienie w sieci jest szybciej dostępny, niż w sklepie tradycyjnym).

Wnioski

Jako prowadzący sklepy internetowe musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o zakupie ma dziś Internet. W Internecie szukamy rekomendacji o produktach, zanim zdecydujemy się na ich zakup, porównujemy produkty do siebie oraz sprawdzamy ceny i porównujemy koszta planowanych zakupów. Ponadto, w sieci szukamy zniżek na produkty.

Wniosek nasuwa się sam, jako sprzedający musimy udzielać ludziom odpowiedzi na pytania, które zadają sobie w swoich internetowych poszukiwaniach.