Do czego służą łożyska?

W mechanice używa się różnego rodzaju części. W mechanice samochodowej jedną z nich są łożyska. Są to części maszyny lub mechanizmu, podtrzymująca inną jego część tak, by był możliwy obrót kołowy. Działanie takie określa się mianem łożyskowania.

Różnego rodzaju łożysk używa się do wprowadzania w ruch wałów czy osi. Istnieje cała klasyfikacja łożysk, którą postaramy się opisać w tym artykule.

Jak to jest z łożyskami?

Łożysko to wspólna nazwa dla całej grupy tego rodzaju części. Mówiąc o łożyskach, mówimy o bardzo różnych elementach. Jedną z grup są łożyska mechaniczne, dzieli się je na podgrupę łożysk promieniowych (poprzecznych) oraz wzdłużnych.

Kolejną grupą są łożyska toczne. Wśród nich wymienia się całą gamę rodzajów mechanizmów, których zadaniem jest łożyskowanie. Mówimy także o łożyskach kulkowych. Do łożysk kulkowych należą m.in. łożyska promieniowe (poprzeczne), kulkowe, kulkowe zwykłe, kulkowe skośne, kulkowe wahliwe, wałeczkowe, stożkowe, baryłkowe, igiełkowe. Jeszcze inną grupą są łożyska wzdłużne, a te z kolei dzielą się na kulkowe wzdłużne oraz baryłkowe wzdłużne. Całą gamę tego typu usług można znaleźć na stronie mpz.com.pl, na którą serdecznie zapraszamy przejść.

łożyskaW mechatronice jest stosowany jeszcze innych ich rodzaj. Mówimy tutaj o łożyskach sprężystych. Należą do nich na sprężynach płaskich, na sprężynach krzyżowych, na zawieszkach skrętnych. W hydraulice z kolei powszechnie wykorzystuje się łożysko hydrauliczne: hydrodynamiczne i hydrostatyczne. Magnetyczne z kolei dzielimy na: statyczne i dynamiczne. Łożyskami elektrycznymi są te elektrostatyczne i magnetyczne.

Łożyska i ich podział.

Łożyska można podzielić także ze względu na materiał, z którego są wykonywane. Tak więc łożyskami sztucznymi nazywa się te wykonane z tworzyw sztucznych. Stalowe wykonuje się ze stali chromowanej, ze stali nierdzewnej. Elementy, których zadaniem jest łożyskowanie wykonuje się także z różnych materiałów, wtedy takie łożysko określa się mianem hybrydowym, ceramiczne, jak łatwo się domyślić są stworzone z materiałów ceramicznych.

Dodaj komentarz